A kamcsatkai barna medve a medvefélék (Ursidae) családjának második legnagyobb termetű alfaja, mérete alig marad el az Alaszkában honos Kodiak-medvéétől. Élőhelye Oroszország Európátol legtávolabb eső vidéke, ahová akár vadász, akár turista csak elvétve jut el. Utak, vasútvonalak hiányában leginkább helikopterrel közelíthető meg. Főként a helyi vadászok beszámolói alapján számos kalandos, nehezen ellenőrizhető és alighanem túlzó vadásztörténet szól elejtésről, méretről, veszedelmes mivoltáról.
Megjelenése
Testhossza 2,4–3 m, marmagassága 1,5 m, a kifejlett hímek testtömege akár 650 kg is lehet, de az átlag ennél jóval kevesebb, inkább csak 300–350 kg. Ezek a nagy hímek felágaskodva elérhetik a 3 m magasságot is. Sűrű, hosszú szálú, puha bundájának színe leggyakrabban sötétbarna, de nem ritkák az egészen sötét, szinte fekete példányok sem. Néha előfordul világos, egészen zsemleszínű szőrzet is. Koponyája hatalmas, széles, orra viszonylag rövid. Hajlott, vastag karmai elérhetik a 10 centiméteres hosszt.
Elterjedése, élőhelye
Legnagyobb populációja a Szibéria legtávolabbi északi részétől délnyugat felé nyúló, mintegy 1700 km hosszú Kamcsatkai-félszigeten él. Az Ohotszki-tenger nyugati partvidékén, ha kisebb számban is, de mindenütt ho nos ez az alfaj, egészen a távoli északi Korjákföldig, sőt az Ohotszki-tenger néhány kisebb szigetén is megfigyelték. A Bering-tengerben fekvő, az Egyesült Államokhoz tartozó Szent Lőrinc-szigeten élő barna medvékről is feltételezik, hogy a kamcsatkai alfajhoz tartoznak.